Stebuklai šalia

posted in: Straipsniai | 0

Kalbamės apie tolimas šalis, skaičiuojame, kiek užsienio valstybių jau aplankėme, tačiau dažnai nepažįstame savo gimtinės. Visgi, mes tikrai turime kur pakeliauti: šalia mūsų, už keliasdešimt ar šimto kilometrų. Nėra nei vieno Lietuvos regiono, kuris būtų nuobodus.

Iš Vilniaus galime savaitgaliui pajudėti Druskininkų link. Valkininkai, Varėna, Druskininkai, Merkinė, Marcinkonys ir daugybė mažų, senų istorinių kaimų. Ir žinoma, daug miškų, ežerų, upelių. Smagiausia į kemperį įsidėti dviračius – tuomet lėčiau galėsime grožėtis gamta. O jeigu esate pėsčiųjų žygių entuziastas, šis savaitgalis jums taip pat neprailgs.

Jeigu norite įsikurti civilizuotame kempinge, tuomet vairą sukti reikia į patį Druskininkų miestą. Čia, Gardino gatvėje, beveik pačiame centre įsikūręs labai tvarkingas kempingas. Tačiau jeigu norite stovėti nuošalioje vietoje be kempingo paslaugų, aplink Druskininkus yra daugybė gražių ežerų, prie kurių įrengtos nemokamos stovyklavietės. Tai Grūto, Ilgio, Latežerio ežerai. Sustoti su kemperiu nemokamai galima daugybėje miestelio vietų, pavyzdžiui, prie Sniego arenos.

Druskininkuose ir apylinkėse įrengta nemažai asfaltuotų takų, tačiau dar didesnis malonumas važiuoti miško takeliais. Galima pasirinkti Druskininkų MTB maratono dviračių trasą, kurios schemą galima rasti internete. Jos ilgis apie 20 kilometrų. Trasa driekiasi Nemuno pakrante, atvingiuoja į istorinį Švendubrės kaimą, siekia Raigardo slėnį. Važiuojant galima sutikti gyvūnų arba… Lietuvos pasienietį, kuris paprašys asmens dokumento, nes valstybės siena visiškai šalia.

Istorinis Marcinkonių kaimas turi gražias apylinkes. Prie pat Marcinkonių yra Kastinio ežeras su gražiai įrengtomis stovyklavietėmis. Čia galima įsikurti ir džiaugtis apylinkių gamta. Marcinkonių apylinkėse yra gausu vaizdingų pėsčiųjų takų – dalyje jų galima važiuoti dviračiais. Ramiais miško bei asfaltuotais keliukais galima nuvažiuoti į Puvočius, Zervynas, Čepkelių raistą, išsimaudyti Ūloje, Merkyje arba Lavyso ežere.

Jeigu tokio intensyvaus savaitgalio nepakako, galima judėti toliau, link Kapčiamiesčio, Lazdijų. Čia taip pat gausu ežerų, upių ir istorinių vietovių. Galima baidarėmis praplaukti žavinga Baltosios Ančios upe, aplankyti Kapčiamiestį, Veisiejų miestelį. O vakare apsistoti prie Dzūkijos jūra vadinamo Dusios ežero. Tai vienas įspūdingiausių Lietuvos ežerų, pasižymintis skaidriu vandeniu, balto smėlio dugnu ir krantais. Kai sukyla vėjas, ežeras įsibanguoja ir naktį miegodamas kemperyje gali klausytis bangų mūšos – jausmas, lyg būtum prie jūros. Aplink ežerą vyniojasi  ramus asfalto kelias. Smagu ežerą apvažiuoti dviračiais. Trasos ilgis apie 24 km. Lazdijų rajone yra ir daugiau lankomų vietų.

Šalia esantis Suvalkijos regionas pasižymi lygumomis. Čia teka Nemunas ir jo pakrantėse stovi senos pilys, o kelias iš Kauno į Šilutę yra bene gražiausias Lietuvoje.

Vienas įspūdingiausių Suvalkijos ežerų – Vištytis. Ežeras tyvuliuoja trijų valstybių sandūroje – Lietuvos, Rusijos ir Lenkijos. Nemenka ežero dalis priklauso Rusijai, tad atsistojus ant burlentės reikia neužsimiršti ir stebėti riboženklius, kad nepažeistume valstybės sienos. Turint laiko, verta pasukti kemperio vairą į Lenkiją, pasigrožėti kalnuotu šio regiono peizažu, aukštais tiltais bei pasidžiaugti gardžia lenkiška virtuve.

Judant link jūros, pravartu aplankyti Šilutės regioną. Čia daugybė puikių gamtos kampelių. Viena diena Rusnėje – tiesiog privaloma. Sustoti nakvynei galima pačiame Rusnės centre, kairėje tilto, prie pat upės, akmenimis grįstoje aikštelėje. Arba nakvynės vietos ieškoti Atmatos upės pakrantėse – ten yra ne viena aikštelė kemperiui prie pat vandens. Labai smagu išmaišyti salą su dviračiais. Ji nėra didelė, tad jei per dieną nuvažiuosite apie 50 kilometrų, čia pamatysite viską.

Netoli Rusnės yra unikalusis Minijos kaimas, išsidėstęs abipus Minijos upės. Čia galima žvejoti arba, prisėdus vietiniame restoranėlyje, tiesiog pasigrožėti gamta.

Kita būtina lankytina vieta – Ventės ragas. Šalia jo yra didelė mokama automobilių aikštelė bei Ventainės kempingas ant marių kranto. Sėdus ant dviračio, galima aplankyti Kintų kaimą, nuvažiuoti iki Svencelės, Drevernos. Beje, ne taip seniai įkurtas Drevernos kempingas yra labai vaizdingoje vietoje, visiškai šalia vandens. Šios apylinkės yra labai mėgstamos vandens sporto entuziastų. Čia laiką leidžia burlentininkai ir jėgos aitvarų mėgėjai.

Apie tai, kas kemperistų laukia pajūryje, turbūt pasakoti nereikia. Palyginus su latviais, turime labai mažai pajūrio, tad jeigu norite būti vieniši ir maudytis nuogi, pasukite kemperio vairą link Latvijos. Už keliasdešimt kilometrų nuo Palangos – tušti paplūdimiai, jaukūs kempingai arba tiesiog tuščios pajūrio aikštelės. 

Lietuviškoje pakrantėje turime keletą kempingų. Pats brangiausias jų – Nidoje. Daugiau paprastesnių ir pigesnių kempingų yra Klaipėdoje ir Karklėje. Modernus kempingas neseniai įrengtas Palangoje.

Žemaitija turi daugybę nuostabių vietų. Aplink Plungę, Telšius ir Šiaulius galima keliauti kelias dienas. O Lietuvos topas – Aukštaitijos nacionalinis parkas, kuriame savaitės nebus per daug. Vienas geriausių, pigiausių kempingų yra Zarasuose, tiesiog ant ežero kranto. Dienas galima leisti jaukiame miestelyje su gražiai sutvarkyta pakrante bei džiaugtis ežero saloje vykstančiomis šventėmis.

Iš čia dviračiais galima važiuoti Gražutės dviračių taku, kurio ilgis apie 50 kilometrų. Takas yra labai vaizdingose vietose, vietomis vingiuojantis prie vienišų poilsiaviečių ir ramių ežerų pakrančių. Aukštaitijos nacionaliniame parke yra daugybė vietų, kuriose galima apsistoti su kemperiu, kaip ir daugybė vietų, kuriose galima vaikščioti ar važinėtis dviračiais. Norint pamatyti visą šio krašto grožį, tikrai nepakaks vienų trumpų atostogų.